اطریفل

عطاری شفا بخش: طب سنتی که اصالتا شناسنامه ای کاملا ایرانی دارد و در جوامع پزشکی بین المللی به نام Traditional Iranian Medicine نام گذاری میشود. با دیدگاه خاص و منحصر به فردی به انسان مینگرد. این مکتب از پزشکی با وجودی که قدمت بسیار بالایی دارد، هنوز در بسیاری از موارد به عنوان روش برتر در پزشکی شناخته شده است. تاریخچه طب سنتی ایرانی به حدود ۱۰ هزار سال قبل باز میگردد، چنانکه مورخ طب آقای سیریل نقل کرده است که “پزشکی قبل از طب یونانی وجود داشته است و ایرانیان اصول آن چیزی را که طب یونانی شناخته شده، به آنها تعلیم دادند و در ایران قدیم وضعیت طب پیشرفته تر از آشور بوده است.“

- عطاری شفا بخش
http://shafabakhshqom.ir/
عطاری شفا بخش قم – رحیم فرمانی -مشاوره درمانی گیاهان دارویی

اطریفل چیست؟.

در واقع اطریفل نوعی داروی هندی است که از ترکیب کردن سه گیاه مختلف به نام های هلیلهٔ سیاه، بلیله و آمله به دست می آید. خواص اطریفل باعث شده است تا حتی پیامبر اسلام نیز استفاده از آن را توصیه کند. از ابن عباس معجونی نقل است که پیامبر فرموده اند: هلیلهٔ سیاه، بلیله و آمله را با روغن گاو بجوشان که در آن فضایل زیادی نهفته است. البته تاریخچه استفاده از این دارو به سال ها قبل از اسلام و به هندی ها بر می گردد. برای آشنایی با خواص اطریفل با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

مطالعات نشان می دهد که اطریفل می تواند به جلوگیری از التهاب کمک کند و مطالعات آزمایشگاهی اثر محافظتی احتمالی این ترکیب را در برابر برخی سرطان ها نشان داده اند.

خواص اطریفل

کمک به سرطان:مطالعات 2015 که در دانشگاه پزشکی بوستون انجام شده است، اذعان دارد که در این دارو به دلیل وجود بلیله و آمله، مقدار زیادی آنتی اکسیدان وجود دارد. بررسی این آنتی اکسیدان ها نشان می دهد که آنها می توانند به خوبی باعث از بین رفتن سلول های سرطانی در روده بزرگ شده و به همین سبب می توان از آن در مبارزه با سرطان روده بزرگ، کمک گرفت. همچنین محققان معتقدند که اطریفل می تواند رشد تومور های سرطانی را نیز متوقف کند. از جمله آنتی اکسیدان های موجود در اطریفل می تواند به موادی مانند: نارینگین، کورستین، همورنتین و ایزورامنتین، اشاره کرد. محققان آمزیکایی نیز در تحقیقات خود متوجه شده اند که این ترکیب، قادر به سرکوب گسترش و ایجاد مرگ سلول های بنیادی سرطان انسانی است. وجود اسید گالیک باعث شده است که اطریفل به یکی از بهترین دارو های گیاهی برای درمان سرطان پورستات تبدیل شود.

فواید دارویی و درمانی اطریفل برای بدن

  1. 1. ضد التهاب قوی

اطریفل حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان هاست که عملکرد های محافظتی در بدن دارند.

این گیاه حاوی ویتامین C، فلاونوئید ها، پلی فنول ها، تانن ها و ساپونین ها به همراه سایر ترکیبات گیاهی قوی است.

این ترکیبات در مبارزه با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد که می توانند به سلول ها آسیب وارد کرده و در ایجاد بیماری های مزمن نقش داشته باشند، موثر می باشند.

رژیم های غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها خطر ابتلا به التهاب و بیماری های قلبی، برخی سرطان ها، دیابت و پیری زودرس را کاهش می دهد.

مطالعات حیوانی نشان داده که اطریفل التهاب و آسیب های ناشی از آرتروز را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان ممکن است فواید دیگری نیز داشته باشد، از جمله محافظت در برابر بیماری های قلبی، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش التهاب بدن.

2ـ سرطان :

مطالعات بر روی حیوانات نشان داده که اطریفل خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهد.

به عنوان مثال، نشان داده شده که مانع از رشد لنفوم و همچنین سرطان معده و لوزالمعده در موش ها می شود.

این داروی گیاهی همچنین منجر به مرگ سلول های سرطانی پروستات در مطالعات لوله آزمایش می شود.

محققان اظهار داشته اند که مقادیر بالای آنتی اکسیدان های قدرتمند موجود در اطریفل مانند گالیک اسید و پلی فنول ها ممکن است مسئول خاصیت های ضد سرطان آن باشند.

اگرچه این نتایج امیدوار کننده است اما مطالعات انسانی در این زمینه مورد نیاز است.

3ـ سلامت دهان و دندان:

اطریفل دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می تواند به جلوگیری از تشکیل پلاک، که یک علت شایع سوراخ شدن دندان ها و التهاب لثه است کمک کند.

یک مطالعه روی 143 کودک نشان داده که شستشو با دهانشویه حاوی عصاره اطریفل باعث کاهش پلاک، التهاب لثه و رشد باکتری در دهان می شود.

یک مطالعه دیگر نشان داده که درمان با دهانشویه های حاوی اطریفل منجر به کاهش قابل توجهی در پلاک دندان و التهاب لثه در بیماران مبتلا به پریودنتال شده است..

4ـ لاغری و کاهش وزن

کلسترول یک ماده طبیعی است که توسط کبد تولید می شود و به بدن برای عملکرد مناسب سلول ها، اعصاب و هورمون ها کمک می کند. در نتیجه، کلسترول در مقادیر سالم بسیار مهم است، اما وقتی که خیلی زیاد باشد، می تواند مشکل ساز باشد. این ماده می تواند با چربی، کلسیم و سایر مواد موجود در خون ترکیب شود و پلاک ایجاد کند. این ساخت پلاک، یک بیماری به نام آترواسکلروز را بوجود می آورد که باعث سکته قلبی و مغزی می شود. اطریفل می تواند سطح کلسترول و پلاک شریانی را کاهش دهد. یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن دارویی ژاپن نشان داد که کلسترول کل و همچنین LDL (“کلسترول بد”) بوسیله مصرف روزانه اطریفل کاهش چشمگیری پیدا می کند..

برخی مطالعات نشان داده اند که اطریفل ممکن است در کاهش چربی بدن به ویژه در ناحیه شکم موثر باشد.

در یک مطالعه بر روی موش های صحرایی که دارای رژیم غذایی پرچرب بودند مشخص شد که مصرف مکمل اطریفل باعث کاهش وزن و چربی بدن آن ها می شود.

یک مطالعه دیگر روی 62 بزرگسال چاق نشان داده افرادی که روزانه 10 گرم پودر اطریفل مصرف می کردند، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، کاهش بیشتری در وزن، دور کمر و دور باسن را تجربه کردند همچنین اثرات اطریفل و گیاهان تشکیل دهنده آن بر چاقی ناشی از رژیم غذایی و سایر علائم سندرم چاقی عضلانی در موش ها مورد بررسی قرار گرفت. موش ها به مدت 10 هفته با یک رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه شدند. بعضی از این موش ها در رژیم های خود از عصاره اطریفل بهره می بردند. مواردی که در برنامه خود از این دارو استفاده کرده بودند، وزن و چربی بیشتری نسبت به سایرین کم کرده بودند…

  1. 5. ملین طبیعی

اطریفل از زمان های بسیار قدیم به عنوان یک درمان طبیعی برای مسائل گوارشی مانند یبوست مورد استفاده قرار می گرفت. این یک جایگزین برای مسهل های بدون نسخه است و اثربخشی آن در چندین مطالعه نشان داده شده است.

در یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به اختلالات گوارشی، اطریفل باعث کاهش یبوست، درد شکم، نفخ شکم و بهبود حرکات روده شده است.

همچنین در مطالعات حیوانات مشخص شده که اطریفل التهاب روده را کاهش داده و آسیب های روده را ترمیم می کند.

  1. 6. قند خون و دیابت

دیابت نوع 2 یک بیماری مزمن شایع است که باعث می شود قند خون فرد بالا رفته و بالا بماند. هنگامی که قند خون بطور مداوم زیاد باشد، این مانع از جذب موثر و استفاده قند برای تولید انرژی توسط سلول ها می شود.

برخی تحقیقات حاکی از آن است که اطریفل باعث کاهش قند خون و کلسترول خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.

انگور فرنگی هندی موجود در اطریفل به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد می تواند باعث کاهش قند خون و رفع آسیب های عصبی ناشی از دیابت شود.

  1. 7. استرس و اضطراب

برخی از شواهد نشان می دهد که اطریفل می تواند بدن را در برابر استرس و اضطراب محافظت کند. یک مطالعه دیگر نشان داده که اطریفل باعث سازگاری بدن در واکنش به استرس می شود.

  1. 8. خواص اطریفل برای پوست

تحقیقات نشان می دهد که اطریفل به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد ممکن است به بازسازی پروتئین پوست و حفظ رطوبت پوست کمک کند.

محققان همچنین متوجه شدند که اطریفل به افزایش تشکیل کلاژن و کاهش باکتری های روی پوست کمک کرده و به این ترتیب باعث بهبود سریع تر زخم های پوستی می شود.

عوارض و مضرات اطریفل

اسهال

زیاده روی در مصرف اطریفل به دلیل اثرات ملین طبیعی آن، ممکن است باعث اسهال و ناراحتی شکم شود

تداخل دارویی

اطریفل ممکن است با برخی از دارو های خاص از جمله رقیق کننده های خون مانند وارفارین تداخل دارویی داشته باشد.

طریقه مصرف اطریفل

اطریفل به اشکال مختلف از جمله کپسول، پودر یا مایع موجود است. پیشنهاد می شود که برای جذب بیشتر، اطریفل را بین وعده های غذایی و با معده خالی مصرف کنید..

پودر اطریفل را می توان با آب گرم و عسل مخلوط کرده و قبل از غذا مصرف کرد.همچنین این پودر را می توان با کره حیوانی مخلوط کرد و با استفاده از کمی آب و عسل یک خمیر خوراکی تهیه کرده و استفاده نمود.مکمل های اطریفل را می توان قبل از خواب با یک لیوان بزرگ آب گرم مصرف کرد.

مطالب بخش سلامت این سایت فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.


Notice: Trying to get property of non-object in /home/shafabak/public_html/wp-content/plugins/mehrdesign-addons/inc/functions.php on line 0
http://shafabakhshqom.ir/
http://shafabakhshqom.ir/

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه ما از جدید ترین اخبار سایت و تخفیف ها با خبر شوید.